Novosti

16. srpnja 2025.

Trio pijanističke jazz-zvijezde iz New Orleansa u Lisinskom

Od jazza i soula, preko klasike do karipskih i kubanskih utjecaja: dvostruki dobitnik Grammyja Sullivan Fortner i njegov trio intuitivno spajaju žanrove, a njihov suvremeni zvuk koji spaja tradiciju i odvažnu inovativnost publika će imati priliku čuti u srijedu, 4. ožujka 2026. u programu 'Lisinski srijedom'.
 
Sullivan Fortner jedan je od „najboljih jazz-pijanista na svijetu danas“, riječi su poznatog veterana jazz-pijanizma Freda Herscha i „umjetnik prepoznatljiva stila“, kako ga opisuje The New York Times.
 
Od New Orleansa do zvjezdanog ugleda
Taj svestrani 38-godišnji umjetnik je i skladatelj, vođa sastava, producent i pedagog koji je klavir počeo svirati u dobi od četiri godine. Uz majku koja je vodila gospel zbor u crkvi, sa sedam godina počeo je svirati orgulje. Njegovo odrastanje u New Orleansu bilo je ispunjeno glazbenim utjecajima koji su, između ostalog, uključivali rhythm & blues i soul 1970-ih, gospel Mahalije Jackson i The Clark Sisters, potom očeve favorite poput Stevieja Wondera te grupa Earth, Wind & Fire i The Temptations, kao i afro-kubansku glazbu i hip-hop, s kojima ga je upoznala njegova šira rodbina. Sullivan se rano upoznao i s jazzom, brazilskom i karipskom glazbom te indijskom klasikom, a u srednjoj školi očarala ga je i zapadna klasična glazba. Brojne dimenzije tog velebnog zvučnog svemira koje su ga okruživale i koje danas koristi za vlastitu, neograničenu kreativnost, kao i neizmjeran talent, apsolutni sluh i rano izražene pijanističke vještine, odveli su ga na konzervatorij u Oberlinu u saveznoj državi Ohio te na postdiplomski studij jazz-izvedbe na visoku školu za glazbu na Manhattanu u New Yorku.
 
Tijekom studija na konzervatoriju, prvi put je uživo slušao pijanističke ikone poput Chicka Coree, Brada Mehldaua, Dannyja Grissetta, Herbieja Hancocka, Keitha Jarretta i mnoge druge, kao i zvijezde klasične glazbe poput Yuje Wang, Andrása Schiffa, Vladimira Ashkenazija... Za sva ta iskustva Sullivan Fortner poslije je otkrio da ga nisu samo duboko impresionirala nego i inspirirala.
 
Međunarodno priznanje stekao je suradnjom s višestrukom nagrađivanom francusko-američkom jazz-pjevačicom Cécile McLorin Salvant na albumima 'The Window' i 'Ghost Song', koji su im 2018. i 2022. godine osigurali dvije nominacije i jednu nagradu Grammy. Kao pobjednik ankete za Rising Star Jazz Group kritičara časopisa DownBeat 2024. godine, sa svojim je triom uz podršku udruženja Western Jazz Presenters Network održao turneju u SAD-u.
 
Nastupao je na kultnim pozornicama, poput Village Vanguard i Lincoln Center, te na najuglednijim jazz-festivalima, kao što su Newport, Monterey i Burlington Discover. Njegova bogata karijera uključuje suradnje s glazbenim legendama i suvremenim velikanima, među kojima su trubači i skladatelji Wynton Marsalis i Roy Hargrove, kantautorska legenda Paul Simon, jazz-ikone Diane Reeves i Dee Dee Bridgewater, gitarist Peter Bernstein i mnogi drugi.
 
Vrhunski edukator neustrašive vizije
Kao pedagog i mentor, predavao je i držao majstorske tečajeve na renomiranim institucijama u New Orleansu, New Yorku i Oberlinu. Poznat po izražajnoj i duhovnoj interpretaciji, Fortner nastavlja oblikovati budućnost jazza kroz dinamičnu kombinaciju radoznalosti, majstorstva i poštovanja tradicije. Kritičar uglednog časopisa OffBeat o njemu je slikovito rekao da „prekrasno, polako i namjerno postavlja vječno pitanje o biti ljubavi – njegove note plešu, zaustave se i nastave se vrtjeti.“
 
Dosad je više puta nastupao u Europi, a u jednom nedavnom intervjuu istaknuo je kako se način skladanja i izvođenja jazza tijekom posljednjih desetljeća znatno promijenio u SAD-u i Europi. Te se razlike, po njemu, očituju i između SAD-a i Europe, ali i unutar same Europe. Primijetio je da skladbe postaju duže, preciznije zapisane i tehnički zahtjevnije, slično kao u klasičnoj glazbi, te da su taj pristup u mnogim slučajevima preuzeli i američki glazbenici. Mišljenja je da se njegovi europski kolege često dublje posvećuju standardima i repertoaru tzv. Velike američke pjesmarice. Europsku publiku izuzetno cijeni jer smatra da ona iskazuje veće poštovanje glazbi i umjetnicima.
 
Izvedbe Sullivana Fortnera su neprekidni tok glazbenih ideja proizašlih iz širokog raspona elegantno korištenih citata i stilskih obrazaca iz svih izvora koje je taj znatiželjni glazbenik istraživao i nadograđivao od malih nogu. Nastup njegova trija donosi nesvakidašnji spoj klasičnog kontrapunkta i produhovljenog bluesa, razigranog ragtimea, divnih primamljivih ritmova i maštovite, neukrotive improvizacije temeljene na zapanjujućim instinktima.
 
Publika uvijek s oduševljenjem i impresioniranošću ispraća njihove svirke, a Fortner se u njima vodi naizgled jednostavnom mišlju: „Cilj je početi rušiti žanrovske barijere. Pokušavam otkloniti sva ta pravila i reći: 'Gledajte na ove pjesme samo kao na pjesme i gledajte na glazbu samo kao na glazbu. Zaprljajte ruke dekonstruirajući stvari, rekonstruirajući stvari.' Definitivno se dobro zabavljamo s tim!“
 
Trio u Lisinskom
U Malu dvoranu Lisinski Sullivan Fortner 4. ožujka 2026. dolazi sa svojim triom, na krilima nedavno objavljenog, izuzetno hvaljenog albuma 'Southern Nights', koji je snimljen tijekom nezaboravne jednotjedne ljetne rezidencije u Village Vanguardu. Na albumu uz Fortnera sudjeluju poznati kontrabasist Peter Washington i bubnjar Marcus Gilmore. 'Southern nights' donosi vrhunske izvedbe ispunjene glazbenim duhom New Orleansa s primjesama kubanskog utjecaja i bezvremenskom poveznicom između jazza i karipskih zvukova. Izlazak drugog albuma trija, koji će biti snimljen s njegovom postavom za turneje, Tyroneom Allenom II. i Kayvonom Gordonom, koji ga prate i na zagrebačkom gostovanju, najavljen je za 2026. godinu.
 
Sjajan 30-godišnji kontrabasist, bas-gitarist, producent i pedagog Tyrone Allen II. rođen je u saveznoj državi Maryland. Jazz i klasičnu glazbu studirao je na prestižnoj visokoj školi za glazbu Eastman u državi New York. Školovanje je nastavio na Glazbenom koledžu Berklee, završivši magisterij na institutu Berklee Global Jazz. Živi u Brooklynu aktivno nastupajući na njujorškoj sceni u raznim žanrovima. Surađivao je s velikanima kao što su Ralph Peterson, Terri-Lynne Carrington, Gerald Clayton, Jazzmeia Horn i Jerry Bergonzi, a svira i u nagrađivanom broadwayskom mjuziklu Moulin Rouge. Fully altered media o njemu piše da „njegova prisutnost uzdiže svaki album na kojem se pojavljuje“.
 
Izvrstan detroitski bubnjar Kayvon Gordon još je kao dijete, puno prije studija na Sveučilištu Michigan, bio učenik legendarnog trubača Marcusa Belgravea. Nastupao je diljem svijeta – u Europi, Africi, Aziji i SAD-u. Pozornicu je dijelio s glazbenicima kao što su Ravi Coltrane, Robert Hurst, JD Allen i drugi. U  New Yorku, gdje živi i djeluje, svojom glazbom spaja suvremeni jazz-izričaj sa snažnom tradicijom detroitske škole jazza. Izrazito je upućen u različite vrste ritmova i grooveova, od rodnog Detroita, preko Kariba, soula – i u sve druge, a istovremeno je, kao što Fortner kaže: „vrlo suptilan bubnjar koji nije glasan ni nametljiv, što ga čini idealnim za klavirski trio“.
 
Ulaznice za ovaj poseban glazbeni susret s triom velikana jazza mlađe generacije, po cijeni od 35 eura, dostupne su na blagajnama Dvorane Lisinski i na lisinski.hr.