Početak sezone 'Lisinski subotom': Zvuk odlučnosti, virtuoznost orkestra!
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
Prvi koncert nove sezone ciklusa 'Lisinski subotom' otvorio je Simfonijski orkestar Hrvatske radiotelevizije sa šefom dirigentom Pascalom Rophéom programom „Opera bez riječi“ kojim su, izvedbom Debussyjeve Suite iz 'Peleasa i Melisande' i Wagnerova 'Prstena bez riječi', oduševili Dvoranu Lisinski.
Posjetiteljima se uoči otvorenja obratila ravnateljica Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog Nina Čalopek. Pozdravivši i poželjevši dobrodošlicu izaslanicima predsjednika RH i gradonačelnika Zagreba te predstavnicima diplomatskog kora, partnerima, kolegama i drugima cijenjenim gostima, ravnateljica je u uvodnom obraćanju istaknula važnost Dvorane Lisinski u njezinih 50 godina postojanja: „Na razmeđi starog i novog grada, na ideji moderniteta, institucionalizacije i suradnje, s programskim sadržajnim pogledom prema mladoj publici, prema tradicijskom, prema prošlosti i baštini, ali i prema najsuvremenijim trendovima, na svim tim vrijednosnim temeljima dugo - od 1960. godine s nekoliko prekida, sveukupno 13 godina - gradila se kuća koja je nestrpljivima i uzbuđenima Zagrepčanima 29. prosinca 1973. napokon otvorila svoja vrata.“
Govoreći o ciklusu Lisinski subotom, ravnateljica je podsjetila nazočne da se taj ugledni koncertni ciklus održava već 42 godine i da su njegovo stalno mjesto, zapravo pravi temelj „nebrojeni glazbenici, solisti, dirigenti, orkestri, sjajni repertoari, mladi talenti, zanimljivi razgovori s umjetnicima, ali i vjerna publika koja već gotovo pet desetljeća prepoznaje središnje, veliko i važno mjesto tog ciklusa i Dvorane Lisinski za našu kulturnu sredinu.“
Nakon ravnateljice, sve prisutne pozdravila je i izaslanica gradonačelnika Grada Zagreba, pročelnica Gradskog ureda za kulturu, međugradsku i međunarodnu suradnju i civilno društvo Emina Višnić te otvorila koncertnu večer.
Svoje dojmove prvog koncerta Ciklusa prenijele su i ugledna muzikologinja i glazbena kritičarka.
Bravo!
Moćnu Wagnerovu glazbu moćno su i prezentirali, izražajno i živo, nadahnuto, raskošno. Bravo za orkestar, bravo za maestra Rophéa!
Svoje je oduševljenje publika iskazala ne samo povicima „bravo“, kako cijelom orkestru, tako i pojedinim dionicama te njihovim vođama, već i iznimno dugim i neposustajućim pljeskom, koji je maestra Rophéa vratio na naklon mnogo puta.
Dirigent Rophé (…) pouzdao se u odlično brušen orkestar moćnoga zvuka. Energija, izdržljivost, disciplina, postale su prave odlike Simfoničara HRT-a otkako ih vodi ovaj autoritativni Francuz.
Nakon koncerta, s maestrom Rophéom na pozornici je razgovarala muzikologinja Zrinka Matić.
Sljedeći koncert ciklusa Lisinski subotom na rasporedu je već ove subote, 7. listopada, kada na pozornici dočekujemo zvjezdani orkestar - Drezdensku filharmoniju, kojom će ravnati Krzysztof Urbański, i mladu violončelističku zvijezdu Juliju Hagen, koji će izvesti djela Mozarta, Saint-Saënsa i Čajkovskog.