Novosti

15. svibnja 2025.

Do 21. lipnja pogledajte spektakularnu izložbu o Šuleku na svim katovima Lisinskog!

Svakoga radnog dana od 10 do 12 sati uz stručno vodstvo, te prije svakog koncerta ili predstave, razgledajte multimedijski postav koji ne bježi ni od 'skandala'.
 
Upoznajte buran život velikoga skladatelja (Zagreb, 1914. - Zagreb, 1986.) i povijest hrvatske glazbe 20. stoljeća. Izložbu je ostvario Muzički informativni centar Lisinskog, a proteže se svim katovima Dvorane.
 
U prizemlju će vas dočekati luksuzna limuzina Opel Admiral, kakvu je sedamdesetih godina prošlog stoljeća vozio Šulek, s originalnom dokumentacijom, podacima o vozilu i računima.
 
Glavnina izložbe je u predvorju Velike dvorane. Na 30 panoa na sjevernom i južnom zidu prikazan je Šulekov životni i profesionalni put violinista, dirigenta, skladatelja i pedagoga.
  
Doznajte i ovo:
- koji je hrvatski velikan 19. stoljeća bio predak Stjepana Šuleka
- zašto je Šulek 1954. bio izbačen iz Udruženja kompozitora Hrvatske
- u koju je visoku instituciju iste godine primljen
- koju je (nevjerojatnu) dob smatrao gornjom granicom za početak učenja glazbe
- koji su veliki glazbenici bili njegovi studenti
- koji su ga „skandali“ pratili šezdesetih godina
- za koga je rekao da su „električari, neke podvrste limara, različite modifikacije građevinskih radnika, vodoinstalateri i ostala čeljad koja uživa u što jačem udaranju po drvu, metalu i sličnim materijama“...
 
Izložba donosi i Šulekovu vremensku crtu te prikaz nasljeđa kroz Fond i Nagradu Stjepan Šulek. Posebno mjesto dobila je briljantna muzikologinja Eva Sedak, svima nezaobilazan izvor znanja o velikom glazbeniku. Njezinoj izložbi o Šuleku, koja je bila postavljena o stogodišnjici njegova rođenja 2014., pristupite putem QR koda.
 
Na istom katu su i vitrine s njegovom ostavštinom – rukopisne partiture, pisma, fotografije sa suprugom Nevenkom, izresci iz novina, nagrade i odličja, osobni predmeti i frak te dirigentski štapić. Kroz stube pretvorene u „tunel“ dolazi se na zadnji kat, na kojem je rekonstrukcija sobe Šulekova stana u Žerjavićevoj 11 u Zagrebu s originalnim namještajem.
 
Vidjet ćete i fotografije te videozapis o današnjem izgledu njegova doma. Teško stradao u potresu, stan vapi za obnovom kako bi mogao biti otvoren svim građanima kao memorijalna zbirka, poput stanova Miroslava i Bele Krleže, dr. Ivana Ribara i Cate Dujšin-Ribar ili Viktora Kovačića. U tu svrhu svi mogu skeniranjem bar-koda donirati barem simboličnih pet eura.
 
Ne propustite ovu iznimnu izložbu o velikom glazbeniku, njegovim kolegama i učenicima – izložbu o prošlom i sadašnjem vremenu.
    
foto: Tomislav Jagar