Novosti

15. prosinca 2023.

Četvero istaknutih umjetnika i kulturnih djelatnika postaju počasni članovi Dvorane Lisinski

Počasnim članovima ove su godine proglašeni pijanistica Pavica Gvozdić, primadona Ruža Pospiš-Baldani, nekadašnji umjetnički rukovoditelj Lisinskog Dubravko Majnarić i dugogodišnji ravnatelj Koncertne direkcije Zagreb Miroslav Poljanec.
 
Uoči svečanog proglašenja počasnih članova Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog 29. prosinca, sve nas je rastužila vijest o odlasku velike umjetnice, pijanistice Pavice Gvozdić (1937. – 2023.). Opraštamo se nažalost od jedne od najistaknutijih međunarodno afirmiranih predstavnica hrvatskoga pijanizma i umjetnice koja je nastupila na povijesnom nastupu u povodu otvorenja Koncerne dvorane Vatroslava Lisinskog 29. prosinca 1973. izvedbom Klavirskog koncerta u b-molu P. I. Čajkovskog, uz Zagrebačku filharmoniju pod ravnanjem Milana Horvata. Uz fascinantnu karijeru koncertne solistice, ostvarila je niz hvaljenih nastupa uz pratnju orkestara i renomiranih domaćih i svjetskih dirigenata kao što su Lovro pl. Matačić, Antonio Janigro, Kurt Sanderling, Leopold Hager i Carlo Zecchi. Njezin širok repertoar obuhvaća tridesetak koncerata za glasovir i orkestar i gotovo sva važnija solistička djela glasovirske glazbe, kao i djela hrvatskih skladatelja. Uz predan pedagoški rad u Hrvatskoj, držala je i brojne majstorske tečajeve na svjetskim sveučilištima i konzervatorijima. Za svoj je rad primila brojne nagrade, a ruska enciklopedija Suvremeni pijanisti uvrstila ju je među najveća pijanistička imena 20. stoljeća. 
 
Primadona hrvatske i međunarodne glazbene scene, mezzosopranistica Ruža Pospiš-Baldani (1942.) jedna je od najvažnijih hrvatskih glazbenih umjetnica u povijesti, koja je također nastupila na svečanom otvorenju Dvorane 1973. Svojim se talentom, glasom baršunaste mekoće i bogatih preljeva, iznimnom muzikalnošću i atraktivnom scenskom pojavom uvrstila u red najvećih vokalnih umjetnika 20. stoljeća. Trajno je vezana uz matičnu kuću Hrvatsko narodno kazalište, a u svojoj je izuzetnoj karijeri bila i prvakinja Metropolitan opere u New Yorku i stalna gošća Bečke i Bavarske državne opere te je nastupala na svim važnijim svjetskim kazališnim i koncertnim pozornicama. Ostvarila je bogat repertoar opernih likova i izvrsne suradnje s dirigentima kao što su Lovro pl. Matačić, Herbert von Karajan i Karlo Richter, Zubin Mehta, Leonard Bernstein i drugi. Nastupala je s mnogim velikanima operne scene, među kojima su Luciano Pavarotti, José Carreras, Plácido Domingo, Richard Tucker, Nicolai Gedda, Nikolaj Gjaurov, Montserrat Caballé itd. Dobitnica je više nagrada za životno djelo i nositeljica odličjā Red Danice hrvatske s likom Marka Marulića i likom Katarine Zrinske.
 
Dubravko Majnarić (1936.) je vrhunski jazz-glazbenik, glazbeni producent, urednik i voditelj koji se usavršavao na Sveučilištu u Kansasu u klasi istaknutog jazz-glazbenika Dicka Wrighta, uz dodatnu edukaciju o vođenju i uređivanju glazbenih emisija. Bogatu glazbenu karijeru započeo je 1958. svirajući s Ivom Robićem. Dugotrajna suradnja s Hrvatskom radiotelevizijom donijela je njegov autorski potpis na brojne hvaljene radijske emisije, među kojima se osobito ističe dugovječna Zvjezdana prašina, koja je s više od 1400 emitiranja postala jednim od zaštitnih znakova Drugoga programa Hrvatskoga radija. Dvanaest godina bio je umjetnički direktor Tvornice gramofonskih ploča Jugoton (danas Croatia Records), a od 1985. do umirovljenja 2003. umjetnički ravnatelj Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog. U tih osamnaest godina ostvario je niz uspješnih projekata i suradnji, od kojih osobno ističe živu koncertnu izvedbu Osme simfonije Gustava Mahlera, ostvarenu u tijeku ratnih zbivanja, u koju je bilo uključeno više od 550 umjetnika, kao i povratak na scenu Vice Vukova, s 18 rasprodanih koncerata u Dvorani. Osmislio je i pokrenuo ciklus Mladi u Lisinskom koji je u više od 25 sezona predstavio niz mladih, danas afirmiranih glazbenika. Nositelj je Odličja Reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića za zasluge u kulturi, dobitnik je posebne plakete Hrvatske glazbene unije te diskografske nagrade Porin za životno djelo.
 
Istaknuti hrvatski kulturni djelatnik, glazbeni producent i organizator Miroslav Poljanec (1930.) pripadnik je prve generacije ansambla LADO i jedan od članova organizacijskog tima prvog Muzičkog biennala Zagreb, održanog 1961. Od 1972. do 1989. bio je na čelu Koncertne direkcije Zagreb koja je u to vrijeme postala jedna od vodećih institucija za organizaciju kulturnih događanja na ovim prostorima. Bio je član Odbora za izgradnju Dvorane Lisinski, za koju je poslije osmislio niz reprezentativnih glazbenih ciklusa (Svijet glazbe, Internacionalni majstorski ciklus, Klavirske večeri, Musica organistica, Trenuci jazza itd.). Pod njegovim su vodstvom organizirani i ciklusi Večeri šansone, Orgulje Zagrebačke katedrale, Večeri na Griču i drugi. Na njegovu inicijativu Koncertna direkcija Zagreb 1973. preuzima Muzički informativni centar koji u suradnji s ondašnjim Jugotonom pokreće proizvodnju ploča i kaseta hrvatskih reproduktivnih glazbenika i skladatelja te izradu notnih izdanja hrvatskih autora. Nakon umirovljenja 1990. osniva prvu privatnu koncertnu agenciju u Hrvatskoj Art Agent, koja je organizirala cikluse Audijencija (s Dvoranom Lisinski i HAZU-om), Piano fortissimo, Guitarra viva, Vox humana i druge. 
 
Svečana sjednica Odbora za proslavu 50. obljetnice Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog na kojoj će biti proglašeni počasni članovi održat će se 29. prosinca u 12 sati u predvorju Velike dvorane.