ELEMENTI I PLANETI:
SIMFONIJSKI ORKESTAR HRT-a
ŽENSKI ZBOR HRT-a
PASCAL ROPHÉ, dirigent
JULIEN SZULMAN, violina
Alfi Kabiljo: Voda i vatra za G. F. Händela, simfonijski hommage
Igor Stravinski: Koncert za violinu i orkestar u D-duru
Gustav Holst: Planeti, suita, op. 32
U središtu programa pod vodstvom šefa dirigenta Simfonijskog orkestra HRT-a maestra Pascala Rophéa je suita Planeti engleskoga skladatelja Gustava Holsta, od čijega se rođenja ove godine navršava 150, a od smrti 90 godina.
Suita Planeti za veliki orkestar i ženski zbor vrlo brzo nakon praizvedbe 1920. postala je jedno od najpopularnijih ostvarenja klasične glazbe dalekosežnog utjecaja. Svaki od sedam stavaka predstavlja jedan planet Sunčeva sustava vidljiv sa Zemlje u to vrijeme (Mars, Venera, Merkur, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun). Za praizvedbu je Holst dao ovu bilješku: „Ova su djela sugerirana astrološkim značenjem planeta; nema programne glazbe niti imaju ikakve veze s božanstvima klasične mitologije koja nose ista imena. Ako je potreban bilo kakav vodič kroz glazbu, podnaslov za svako djelo bit će dovoljan, osobito ako se koristi u širem smislu. Na primjer, Jupiter donosi veselje u običnom smislu riječi, a također i ceremonijalniji tip slavlja koji je povezan s religijama ili nacionalnim svečanostima. Saturn ne donosi samo fizičko propadanje, već i viziju ispunjenja. Merkur je simbol uma.“
Među Holstovim uzorima, osobito što se tiče orkestracije suite, bio je Igor Stravinski, koji je za svoj Violinski koncert u D-duru također ponudio komentar: „Violinski koncert nije bio nadahnut ni oblikovan prema nijednom uzoru. Ne volim standardne violinske koncerte, ni Mozartove, kao ni Beethovenov ili Brahmsov. Po meni, jedino remek-djelo na tom polju je Schönbergov koncert, napisan nekoliko godina nakon mojeg. Naslovi mojih stavaka – Toccata, Aria i Capriccio sugeriraju Bacha, a to u određenoj mjeri čini i glazbeni sadržaj.“ Riječ je o jedinstvenom ostvarenju na području koncertantne glazbe, osebujnog koncepta i zvučnosti s kojim će se pred Simfonijskim orkestrom HRT-a prvi put predstaviti francuski violinist Julien Szulman. Školovan na Pariškom konzervatoriju i Visokoj školi Hanns Eisler u Berlinu, bio je, uz ostalo, gostujući koncertni majstor Londonskoga simfonijskog orkestra, Pariškoga orkestra i Orkestra Romanske Švicarske.
Program otvara simfonijski hommage Voda i vatra za G. F. Händela, skladba kojom se naš skladatelj Alfi Kabiljo, na narudžbu HRT-a, 2009. pridružio EBU-ovu obilježavanju 250. godišnjice Händelove smrti. „Osim obveznog zadanoga citata iz Händelove orkestralne suite Glazba na vodi, upotrijebio sam i neke druge citate (ima čak i famozne Aleluje), a odlučio sam se igrati s tri osnovna tona: g, f, h (kao na inicijalima G. F. Händela) u raznim kombinacijama boja u orkestru“, opisao je skladatelj.
Umirovljenici, učenici, studenti i grupni posjeti (više od 15 osoba) ostvaruju pravo na 40 % popusta na cijene ulaznice.
Osobama s invaliditetom, uključujući i osobu u pratnji, odobrava se popust od 50 %. Svi popusti ostvaruju se na blagajni Lisinskog.
U skladu s odredbom članka 86. stavak 1. točka 12. Zakona o zaštiti potrošača, kupac nema pravo na jednostrani raskid ugovora (povrat ili zamjenu ulaznice). Kupac može ostvariti pravo na povrat cijene ulaznice isključivo u slučaju otkazivanja događaja. Za ulaznice kupljene na blagajni Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog povrat je moguć u roku 60 dana. Nakon tog roka povrat više nije moguć. Za ulaznice kupljene internetom povrat obavlja tvrka Dekod d.o.o. (www.dekod.hr). Sukladno članku 10. Zakona o zaštiti potrošača svi pisani prigovori mogu se predati osobno u poslovnim prostorijama Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog, putem pošte na adresu Trg Stjepana Radića 4, Zagreb, odnosno putem elektroničke pošte na e-adresu: prigovor@lisinski.hr.