Događanja

26.
travnja 2018.
Četvrtak u 20:00 sati
Mala dvorana

KLAVIRSKI DUO KATARINA I VLADIMIR KRPAN

Četvrtak U 20:00
Mala dvorana
Organizator: Markofest d.o.o.
Besplatne ulaznice podižu se na blagajni dvorane
Besplatne ulaznice podižu se na blagajni dvorane
F. Schubert: Fantazija u f-molu za klavir četveroručno 
R. Schumann: Andante s varijacijama za dva klavira u B-duru, op. 46 
 
                        *          *          *          *          *
J. Brahms: 16 valcera za klavir četveroručno, op. 39 
J. Brahms: Varijacije na temu Josepha Haydna za dva klavira, op. 56b 
 
Katarina Krpan (Zagreb, 1972.) diplomirala je 1992. godine. Poslije diplome dva puta je magistrirala: najprije na Conservatoire de Musique u Lausannei, a potom i u Zagrebu. Od Sjeverne i Južne Amerike, Afrike, Australije,  kroničari su svugdje isticali njezin istančan odnos za tonske boje i uporabu pedala, osjećaj za formu te sposobnost suptilne komunikacije s publikom. U repertoarnom pogledu sklona izazovima novoga, složenog – podjednako u intelektualnom kao i izvedbenom smislu – Krpan danas zahvaća i u najteže stranice pijanističke literature, poput integralne izvedbe poslovično teških etida G. Ligetija ili jednosatnog njoj posvećenog ciklusa skladbi Kate’s Kiss M. Tarbuka. Njezin bogati tonski arhiv sadrži brojne studijske snimke te nekoliko kompaktnih ploča realiziranih za hrvatske i inozemne diskografske etikete.
Osobito je izražen njezin umjetnički interes za glazbu 20. stoljeća, kojoj posvećuje veliku pozornost, posebno hrvatskoj glazbenoj tvorbi. Uvjerenje u nužnost promicanja nacionalnoga glazbenog stvaralaštva prenosi i na studente, pa je s tom nakanom 2010. utemeljila HR PROJEKT koji okuplja učenike glazbenih škola i studente Muzičkih akademija različitih katedri sa ciljem rada na djelima hrvatskih autora. Projekt je zadobio značaj pokreta. Nije slučajno da je upravo za HR Projekt nagrađena Plaketom Grada Zagreba. Nagrade koje je dosad stekla afirmiraju vrijednost njezinih aktivnosti. To je Rektorova nagrada iz doba studija, Nagrada Hrvatskoga glazbenog zavoda (1992.), Nagrada Ivo Vuljević Hrvatske glazbene mladeži (1992.), Nagrada Kluba sveučilišnih nastavnika za najboljeg znanstvenog novaka (2001.), Nagrada Mai Musical Festivala Mai Musical (Tergnier, 2003.), Nagrada Vatroslav Lisinski Hrvatskog društva skladatelja (2013.), Nagrada Milka Trnina Hrvatskog društva glazbenih umjetnika (2013.) te Nagrada Neven Festivala Sv. Marka (2014.). Redovna je profesorica i voditeljica Vijeća za poslijediplomske studije na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu. Niz godina djeluje kao gost profesor na Akademiji Steinway u Veroni.
 
Vladimir Krpan rođen je 1938. u Sv. Ivanu Zelini. Diplomirao je u razredu Svetislava Stančića na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, magistrirao je na Accademiji di S. Cecilia u Rimu u razredu Carla Zecchija, studirao je kod Guida Agostija komornu glazbu u Rimu i klavir u Sieni, muzikologiju kod Luigija Ronge na Rimskom sveučlilištu, usavršavao se kod Renza Silvestrija na Konzervatoriju di S. Cecilia u Rimu, a potom niz godina kod Artura Benedettija Michelangelija u Arezzu, Sieni, Bergamu i Luganu. Utemeljitelj je klavirskog odjela Visoke muzičke škole u Skopju 1968., a od 1971. predaje na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, gdje je odgojio nekoliko naraštaja izuzetnih mladih pijanista. Djelovanje mu je usmjereno prema unapređenju nastavnog plana i programa na matičnoj ustanovi, s naglaskom na tehničkom, tonskom, pedalizacijskom i repertoarnom pomaku, pri čemu kombinira najbolju tradiciju tzv. Stančićeve Zagrebačke glasovirske škole i bogato nasljeđe talijanske pijanističke škole, posebno Michelangelijeve. U njegovu djelovanju osobito mjesto zauzimaju skladbe hrvatskih skladatelja, a standardni klasični repertoar nerijetko slaže u neobične stilske cjeline. Surađivao je s brojnim glasovitim dirigentima te gostovao u svim hrvatskim i europskim glazbenim središtima, a višekratno u SAD, Rusiji, zemljama Bliskog i Dalekog Istoka, Iranu, Indiji, Sjevernoj i Južnoj Koreji, Turskoj i Tajlandu. Autor je televizijskog serijala Hrvatska glasovirska glazba, redaktor je djela hrvatskih skladatelja te autor mnogih stručnih tekstova u hrvatskim i inozemnim strukovnim glasilima. Snimio je nekoliko tisuća minuta solističke i komorne glazbe za radijske i TV postaje, realizirao 20 LP-ja i više od dvadeset kompaktnih ploča za razne nakladnike. Odsvirao je tisuće koncerata: solistički, s orkestrima, s Triom Orlando (čiji je član od utemeljenja 1985.) te s Katarionom Krpan u klavirskom duu. Utemeljitelj je hrvatske sekcije EPTA-e i njena Međunarodnog natjecanja za mlade u Osijeku te Međunarodnog natjecanja Svetislav Stančić u Zagrebu. Član je brojnih ocjenjivačkih sudova na inozemnim pijanističkim natjecanjima te voditelj velikog broja majstorskih tečajeva za pijaniste i komorne glazbenike.
 
Vladimir Krpan danas je počasni predsjednik hrvatske sekcije Europskog udruženja glasovirskih pedagoga (EPTA) i član Hrvatskoga društva glazbenih umjetnika (HDGU). Dobitnik je mnogih nagrada. Najvažnije su Milka Trnina Hrvatskog društva glazbenih umjetnika (1966.), Josip Slavenski dnevnika Vjesnik (1971.), godišnja nagrada Vladimir Nazor (1974.), Zvono Lotrščak Večernjeg lista za najbolje koncerte zagrebačkih sezona (1974., 1975.), Orlando Dubrovačkih ljetnih igara (1978.), Zlatna lira Saveza muzičkih umjetnika Jugoslavije (1979.), Vatroslav Lisinski Hrvatskog društva skladatelja (1980., 1995.), Nagrada grada Zagreba (1994.), Porin Hrvatske diskografske udruge za poseban doprinos hrvatskoj glazbenoj kulturi (2001.), Kantor dnevnika Vjesnik i Varaždinskih baroknih večeri za najbolju izvedbu djela J. S. Bacha (2004.), Nagrada za životno djelo Hrvatskoga društva glazbenih i plesnih pedagoga (2005.), Nagrada Vladimir Nazor za životno djelo (2006.), Zlatno zvono Hrvatskog društva glazbenih umjetnika (2008.). Odlikovan je odličjem reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića za zasluge u kulturi (1995.), a za visoka umjetnička dostignuća u kulturnoj suradnji među narodima talijanski mu je predsjednik Carlo Azzeglio Ciampi uručio nagradu Prometej (2001.)